Koltai M. Gábor (sz. Budapest, 1976. december 2.) színházi rendező, műfordító, esszéista, az MTA köztestületének tagja.
1995–2000 között végezte el a Színház- és Filmművészeti Egyetem színházrendező szakát. PhD-fokozatát summa cum laude minősítéssel a Pécsi Tudományegyetemen szerezte, disszertációjának témája „A reneszánsz színpadi horror világképe”.
Kőszínházakban és független társulatokkal egyaránt dolgozott, klasszikus és kortárs szövegektől a nagyoperettig, többek között a nyíregyházi Móricz Zsigmond, a kecskeméti Katona József, a szegedi Nemzeti, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban, a budapesti Stúdió K és a Magyar Színház társulatával, egyebek mellett Shakespeare, Goldoni, Kleist, Csehov, Szophoklész, Wedekind, Füst Milán, Arthur Miller, Tamási Áron, Weöres Sándor, Ibsen, Martin McDonagh és Kálmán Imre darabjait vitte színre.
Rendszeresen publikál irodalmi és szakmai periodikákban (Holmi, Jelenkor, Filmvilág, Theatron, Színház, Játéktér). Szakterülete az Erzsébet- és Jakab-kori szerzők bosszútragédiái, amelyek publikációiban és színpadon is foglalkoztatják: számos esszéjében vizsgálta John Ford, Thomas Middleton és John Webster horror-drámáit, amelyekből többet is színpadra állított. A témában végzett kutatásait összegző kötete kiadás előtt áll.
Többször dolgozott együtt Sediánszky Nórával, többek között klasszikus magyar drámák újraértelmezésén: 2005-ben Csokonai Vitéz Mihály A méla Tempefői című drámájából, 2013-ban, Peer Krisztiánnal közösen, Petőfi Sándor Tigris és hiéna című tragédiájából készítettek kortárs átiratot.
Szépirodalmi és szakmai műveket egyaránt fordított, J. R. R. Tolkien Középfölde-történeteitől kortárs és klasszikus drámákig. Declan Donnellan színészmesterségről szóló könyveinek (Színész és célpont, Corvina, 2021; A színész és a tér, Helikon, 2025) magyar fordítója.
Rendezései több fesztiválon is szerepeltek, többek között a Pécsi Országos Színházi Találkozón (A kétfejű fenevad; 2007, Énekes madár, 2014), a bukaresti Országos Színházi Fesztiválon (FNT) (Gardénia, 2013), a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozón (TESZT) (Ahogy tetszik, 2011; Európa, Európa, 2014), a brnói Theater World-ön (Ahogy tetszik, 2011) és a Deszka Fesztiválon (Tragédia, 2010).
A Danton-ügyért 2007-ben elnyerte Budapest Főváros Színházi Díját a legjobb rendező kategóriában. Philoktétész című előadásából 2010-ben Dettre Gábor, 2015-ben a Gardéniából a Román Televízió készített tévéjátékot.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója volt 2023-ig, több osztályban is színészmesterséget és drámaelemzést tanított. 2023-tól a Szegedi Nemzeti Színház művészeti tanácsának tagja.